We hire awesome people

GlobalNOC is operated by a community of some of the smartest, most talented IT professionals in the industry. We take pride in our exceptional employees, who make GlobalNOC possible.

Leadership Team

  • Dave Jent

    Associate Vice President of Networks, Indiana University

  • Marianne Chitwood

    Director of Operations, Director of I-Light / Indiana GigaPOP

  • Jon-Paul Herron

    Executive Director, Internet2 NOC

  • Luke Fowler

    Director, Software and Systems

Management Team

  • Edward Balas

    Manager, Network Analysis and Control

  • David Ripley

    Manager, Monitoring, Information, and Infrastructure Systems

  • Brian McGough

    Manager, Service Management Systems

  • Caroline Weilhamer

    Regional and Indiana Networks Partner Engineering Manager

  • Chris Robb

    Research and Federal Networks Partner Engineering Manager

  • Caren Litvanyi

    Internet2 Partner Engineering Manager

  • Jonathan Sherk

    Manager, Service Desk

  • Corey Donovan

    Operations Manager, Service Desk

  • Shannon K. Dockter

    Manager, Project Management

Indiana Networks Focus Team

I-Light, Indiana GigaPOP, BTAA OmniPOP

  • Caroline Weilhamer

    Regional and Indiana Networks Partner Engineering Manager

  • Tom Johnson

    Network Architect, I-Light/Indiana GigaPOP

  • Nam Nguyen

    Network Engineer

  • Ryan Taylor

    Network Engineer

  • David L. Cory

    Network Engineer

  • Alice Jackson

    Member Services

  • Epaphras Matsangaise

    Network Engineer

Regional Networks Focus Team

  • Caroline Weilhamer

    Regional and Indiana Networks Partner Engineering Manager

  • Bill Fulk

    Network Engineer

  • Deval Patel

    Senior Network Engineer

  • Kalina Dunn

    Network Engineer

  • Christian Teeple

    Network Engineer

  • Pete Mason

    Network Engineer

Research and Federal Networks Focus Team

  • Chris Robb

    Research and Federal Networks Partner Engineering Manager

  • Jared Brown

    Network Planning Engineer

  • Jeff Terzino

    Network Engineer

  • Jared Schlemmer

    Network Engineer

  • Greg Boles

    Network Engineer

  • Jason Iannone

    Network Planning Engineer

Internet2 / International Focus Team

  • Caren Litvanyi

    Internet2 Partner Engineering Manager

  • Matt Mullins

    Principal Network Engineer

  • Mike Robbins

    Network Engineer

  • Camille Davis-Alfs

    Network Planning Engineer

  • Nathan Miller

    Network Engineer

  • Ross Shaffer

    Senior Network Engineer

  • Brian Pullin

    Network Engineer

  • Chad Sorrell

    Network Engineer

  • Vadim Petrov

    Network Engineer

  • Curtis Schongalla

    Network Engineer

  • Matt Hoffman

    Network Engineer

Internet2 Dedicated Support

  • Ron Milford

    Network Engineering

  • Grover Browning

    Director of Business Operations for Internet2

  • Jason Lomonaco

    Principal Network Engineer

  • Matt Hoffman

    Network Engineer

Business Development and Outreach

  • Steve Peck

    Business Development Consultant

Project Management and Streaming

  • Shannon K. Dockter

    Manager, Project Management

  • Terry Broadstreet

    Networks Project Manager

  • Matt White

    Application Support Analyst

  • Zach Brown

    Digital Media Engineer

Logistics

  • Erik Ward

    Logistics Staff

  • Cassie De Witt

    Logistics Engineer

  • Greg Platt

    Senior Network Operations Technician

  • Steve Sanderson

Service Desk

  • Jonathan Sherk

    Manager, Service Desk

  • Corey Donovan

    Operations Manager, Service Desk

  • Brandon Carroll

    Service Desk Technician

  • Daniel Hughes

    Service Desk Shift Lead

  • Conor McQueary

    Service Desk Technician

  • Ben Shively

    Specialized Support Technician

  • Sean Carver

    Specialized Support Technician

  • Josh Edwards

    Service Desk Supervisor

  • Ian Holtson

    Service Desk Shift Lead

  • Raynor Moore

    Service Desk Shift Lead

  • Vincent Orlowski

    Service Desk Technician

  • Matt Petrey

    Service Desk Shift Lead

  • Matt Robertson

    Specialized Support Technician

  • Russell Wang

    Service Desk Technician

  • Paul Brandt

    Service Desk Shift Lead

  • Matt Cole

    Service Desk Technician

  • Ashli Elrod

    Service Desk Shift Lead

  • Nick Lucas

    Service Desk Supervisor

  • Daniel Spivey

    Specialized Support Technician

  • Michael Thomas

    Service Desk Technician

  • Duncan Titus

    Service Desk Technician

  • Bethany Alexoff

    Specialized Support Technician

  • Bart Bland

    Service Desk Shift Lead

  • Joseph Brown

    Service Desk Technician

  • Samantha Brown

    Specialized Support Technician

  • Robert Coombs

    Specialized Support Technician

  • Joe Marchand

    Specialized Support Technician

  • Bradley Carlson

    Service Desk Technician

  • David Roark

    Service Desk Technician

  • Julianna Gustafson

    Service Desk Technician

  • Daniel Olsson

    Service Desk Technician

  • Adam Williamson

    Service Desk Supervisor

  • Brooks Etienne

    Specialized Support Technician

  • Nizar Louly

    Service Desk Supervisor

  • Nicole Heller

    Service Desk Technician

  • Jeremy Oakes

    Supervisor

  • Khaled Aly

    Service Desk Technician

  • Thomas Criss

    General Support Technician

  • Heath Barkdull

    Service Desk Technician

Monitoring, Information, and Infrastructure Systems

  • David Ripley

    Manager, Monitoring, Information, and Infrastructure Systems

  • Ian Bobbitt

    Supervisor/Systems & Software Engineer

  • Ben Geels

    Supervisor/Systems & Software Engineer

  • Daniel Arvesen

    Systems & Software Engineer

  • Ty Bell

    Systems Engineer

  • Nikhil Kappagantula

    Systems & Software Engineer

  • Pairoj Rattadilok

    Systems & Software Engineer

  • Pradeep Ravilla

    Systems & Software Engineer

  • Thomas Wang

    Systems & Software Engineer

  • Qiuwei Shou

    Service Engineer

  • Zoey Schutt

    Assistant Services Engineer

Network Analysis and Control

  • Edward Balas

    Manager, Network Analysis and Control

  • Dan Doyle

    Supervisor / Systems & Software Engineer

  • Charles Kloote

    Supervisor / Systems & Software Engineer

  • Andrew Ragusa

    Supervisor / Systems & Software Engineer

  • Zachary Catlin

    Systems & Software Engineer

  • Lisa Ensman

    Systems & Software Engineer

  • Michael Johnson

    Systems & Software Engineer

  • Boaz Raz

    Systems & Software Engineer

  • Jonathan Stout

    Systems & Software Engineer

  • Sangho Kim

    Systems & Software Engineer

  • Sreemukha Taduru

    Systems & Software Engineer

  • Raja Simha Reddy Kannayagari

    Systems & Software Engineer

Service Management Systems

  • Brian McGough

    Manager, Service Management Systems

  • Nathan Samano

    Systems & Software Engineer

  • Thomas Wang

    Systems & Software Engineer

  • Alex Yong

    Systems & Software Engineer